Vánoční turnaj rekreačních hráčů dne 17.12.2016

29.11.2016 22:47

 

Pro letošní ročník Vánočního turnaje jsme se rozhodli pro tři podstatné změny:

1. Turnaj proběhne v tělocvičně Základní školy (N.Malín č.p. 274) a to z důvodu přípravy sokolovny na rekonstrukci. Oddíl se začátkem sezóny přestěhoval do sálu Provozní N.Malín, a tam bohužel turnaj takového rozsahu realizovat nelze.

2. Turnaj jsme „oficiálně“ otevřeli i pro zájemce mimo Obec N.Malín. Již v minulých ročnících se turnaje zúčastnilo mnoho hráčů z okolních obcí. Nikomu to nevadilo a myslíme si, že to spíše přispělo ke kvalitě turnaje. V letošním ročníku jsme proto propagaci lehce rozšířili a očekáváme také „borce“ z okolí.

3. Vzhledem k možnosti většího počtu účastníků a prostorovým dispozicím letošní turnaj odehrajeme na 10 stolech. Umožní nám to v případě potřeby zvládnout větší počet účastníků a zajistit „svižný“ průběh turnaje.

 

Co se určitě nemění, je určení turnaje!

Turnaj je opravdu určen pro rekreační hráče stolního tenisu. Hráčům hrajícím soutěže pořádané ČÁST a podobné výkonnostní soutěže start nebude povolen. To platí i pro hráče, kteří tyto soutěže hráli v nedávné minulosti. Výjimku tvoří pouze mladší a starší žáci našeho oddílu, kterým bude s ohledem na aktuální výkonnost povolen start v žákovském turnaji, případně i v turnaji dospělých. Po předchozí dohodě může být povolen start v turnaji mládeže i začátečníkům z dalších oddílů. Případné dotazy na právo účasti v turnaji konzultujte: tel.: 733 125 211, email: pinecmalin@seznam.cz.  Opravdu bychom nechtěli řešit „problematické“ případy až na turnaji.

 

Jaké soutěže se budou hrát

Dopoledne bude turnaj žáků do 15 let. V případě účasti 13 a více účastníků se bude hrát Švýcarským systémem bez rozlišení věku s následným vyhodnocením podle věkových kategorií mladší/starší. V případě menšího počtu účastníků bude hrací systém zvolen před zahájením turnaje.

 

Odpoledne se budou hrát turnaje dvouher v kategoriích ženy/muži a čtyřhry muži i ženy dohromady. V případě malého počtu přihlášených žen budou ženy hrát společně s muži s následným vyhodnocením samostatně. Dvouhry se budou hrát přednostně Švýcarským hracím systémem. Herní systém čtyřher bude zvolen podle počtu přihlášených a podle časových dispozic.

 

Švýcarský systém - princip

 • Ve švýcarském systému všichni hráči hrají stejný počet kol, tj. nikdo nevypadává;
 • V prvním kole budou nasazeni hráči, kteří se v minulých ročnících umístili na čelních místech, ostatní hráči budou dolosováni;
 • po odehrání každého kola se udělá tabulka z odehraných kol, kde hlavní kritérium je počet vítězství, za každé vítězství dostane hráč 1 bod;
 • Následující kolo se losuje tak, aby v něm proti sobě hráli hráči se stejným bodovým ziskem nebo co nejmenším rozdílem bodů;
 • Žádná dvojice nesmí spolu hrát 2x;
 • Musí se odehrát minimální počet kol, podle počtu účastníků

O konečném pořadí rozhoduje:

 1. Počet bodů (tj. vyhraných zápasů)
 2. Při shodě bodů Bucholzovo kritérium hráče – což je součet bodů, které v daném turnaji získali všichni jeho protihráči; ( = hráč, který měl těžší soupeře, dosáhne lepšího umístění);
 3. V případě shodného Bucholze vzájemné utkání nebo skóre, pokud spolu hráči nehráli.

Výhody:

 • všichni hrají stejný počet kol (tj. zápasů);
 • po odehrání posledního kola je možné určit pořadí všech hráčů;
 • poměrně spravedlivý systém, kdy vítěz je určen v rozumném počtu sehraných zápasů (oproti systému každý s každým) s eliminací „špatného“ losu (v porovnání se hrou ve skupinách nebo pavouku)
 • Systém je vhodný pro hráče s velkými výkonnostními rozdíly; hráči s výjimkou prvního či dvou kol, kdy je sestavení párů poněkud „divoké“, hrají s podobně výkonnými soupeři.

Nevýhody:

 • není finále, nejlepší hráči mohou na sebe narazit už v prvním kole;
 • losování dalšího kola je možné až po odehrání všech zápasů rozehraného kola (s tím si ale umíme poradit);
 • organizace turnaje je poměrně náročná (už jsme to ale min. 6x zvládli).