Vánoční turnaj rekreačních hráčů ve dnech 15. a 16. 12. 2017

26.11.2017 17:52

 

 

Podrobné informace k Vánočnímu turnaji:

Turnaj proběhne na sále Provozní Nový Malín s.r.o. (N.Malín č.p. 83, GPS : 49°56'31.275"N, 17°1'21.150"E), který se stal v loňském roce působištěm oddílu. Z důvodu nižší kapacity uvedených prostor jsme se rozhodli časově oddělit turnaj žáků a turnaj dospělých, turnaj dospělých rozložit na celý den a omezit počet startujících mužů. Turnaj žáků tak proběhne v pátek 15. 12. 2017 odpoledne od 16:00, turnaj dospělých pak v sobotu 16.12. 2017 od 9:00 hod. K dispozici bude 6 stolů.

 

1. Turnaj žáků

Turnaj žáků je určen pro mládež (chlapce i dívky) do 15 let a mohou se ho zúčastnit děti ze ZŠ Nový Malín, žáci navštěvující náš oddíl stolního tenisu a případně další zájemci z okolí. Hráčům hrajícím soutěže pořádané ČÁST a podobné výkonnostní soutěže start nebude povolen.  Výjimku tvoří pouze mladší a starší žáci našeho oddílu, kterým bude s ohledem na aktuální výkonnost povolen start v žákovském turnaji, případně i v turnaji dospělých. Po předchozí dohodě může být povolen start v turnaji mládeže i začátečníkům z dalších oddílů. Případné dotazy na právo účasti v turnaji konzultujte: tel.: 733 125 211, email: pinecmalin@seznam.cz.  Opravdu bychom nechtěli řešit „problematické“ případy až na turnaji. Herní systém bude upraven tak, aby si děti co nejvíce zahráli a turnaj se odehrál cca do 19:00 hod. Herna bude k dispozici pro zájemce od 16:00 hod.

Přihlášky: žáci se mohou přihlásit až na místě, tj. v pátek 15.12. 2017 od 16:00 do 16:30 hod.

Jaké soutěže se budou hrát

Dopoledne bude turnaj žáků do 15 let. V případě účasti 13 a více účastníků se bude hrát Švýcarským systémem bez rozlišení věku s následným vyhodnocením podle věkových kategorií mladší/starší. V případě menšího počtu účastníků bude hrací systém zvolen před zahájením turnaje.

 

2. Turnaj dospělých

Stejně jako u mládeže je turnaj určen pro rekreační hráče stolního tenisu. Hráčům hrajícím soutěže pořádané ČÁST a podobné výkonnostní soutěže  (např. Veřejný přebor Olomouc) start nebude povolen. To platí i pro hráče, kteří tyto soutěže hráli v nedávné minulosti. Případné dotazy na právo účasti v turnaji konzultujte: tel.: 733 125 211, email: pinecmalin@seznam.cz. Herna bude k dispozici pro zájemce od 9:00 hod.

Přihlášky: s ohledem na kapacitu sálu si vyhrazujeme právo omezit počet startujících mužů na max. 32, což však přibližně odpovídá dlouhodobému průměrnému počtu účastníků. Ženy startují bez omezení. Přednost dostanou předem přihlášení zájemci a to v pořadí, ve kterém se přihlásili. Přihlášky budeme průběžně aktualizovat na těchto stránkách. Přihlásit se je možné i přímo na místě v den turnaje do 9:30 hod, ale s rizikem, že již bude vyčerpán stanovený počet startujících. Předem přihlášení musí potvrdit přihlášku na místě nejpozději do 9:30 hod. Po tomto čase předběžná přihláška propadá ve prospěch přihlášek na místě, a to opět v pořadí, v jakém se účastnící přihlásili na místě. V případě nižšího počtu přihlášených žen bude možné navýšit počet startujících mužů, ale pouze tak, abychom zvládli turnaj v předpokládaném časovém rozmezí.

 

Jaké soutěže se budou hrát

V turnaji dospělých se budou hrát  tradičně dvouhy v kategoriích ženy/muži a čtyřhry muži i ženy dohromady. V případě malého počtu přihlášených žen budou ženy hrát společně s muži s následným vyhodnocením samostatně. Dvouhry se budou hrát přednostně Švýcarským hracím systémem. Herní systém čtyřher bude zvolen podle počtu přihlášených a podle časových dispozic.

 

3. Švýcarský systém - princip

 • Ve švýcarském systému všichni hráči hrají stejný počet kol, tj. nikdo nevypadává;
 • V prvním kole budou nasazeni hráči, kteří se v minulých ročnících umístili na čelních místech, ostatní hráči budou dolosováni;
 • po odehrání každého kola se udělá tabulka z odehraných kol, kde hlavní kritérium je počet vítězství, za každé vítězství dostane hráč 1 bod;
 • Následující kolo se losuje tak, aby v něm proti sobě hráli hráči se stejným bodovým ziskem nebo co nejmenším rozdílem bodů;
 • Žádná dvojice nesmí spolu hrát 2x;
 • Musí se odehrát minimální počet kol, podle počtu účastníků

O konečném pořadí rozhoduje:

 1. Počet bodů (tj. vyhraných zápasů)
 2. Při shodě bodů Bucholzovo kritérium hráče – což je součet bodů, které v daném turnaji získali všichni jeho protihráči; ( = hráč, který měl těžší soupeře, dosáhne lepšího umístění);
 3. V případě shodného Bucholze vzájemné utkání nebo skóre, pokud spolu hráči nehráli.

Výhody:

 • všichni hrají stejný počet kol (tj. zápasů);
 • po odehrání posledního kola je možné určit pořadí všech hráčů;
 • poměrně spravedlivý systém, kdy vítěz je určen v rozumném počtu sehraných zápasů (oproti systému každý s každým) s eliminací „špatného“ losu (v porovnání se hrou ve skupinách nebo pavouku)
 • Systém je vhodný pro hráče s velkými výkonnostními rozdíly; hráči s výjimkou prvního či dvou kol, kdy je sestavení párů poněkud „divoké“, hrají s podobně výkonnými soupeři.

Nevýhody:

 • není finále, nejlepší hráči mohou na sebe narazit už v prvním kole;
 • losování dalšího kola je možné až po odehrání všech zápasů rozehraného kola (s tím si ale umíme poradit);
 • organizace turnaje je poměrně náročná (už jsme to ale min. 6x zvládli).